Публикувано на: 7 октомври 2024г.
Гледахте ли вече новия епизод на "Гласът на IT индустрията" – подкастът на HackBulgaria, където обсъждаме актуални и значими теми в IT сектора с фокус не само върху технологиите, но и върху човешкия фактор.
Преди да се гмурнем в темата, припомняме, че вашата обратната връзка е безценна за нас и това, което правим, затова оставяйте своите коментари в YouTube или Discord. Четем всеки един коментар и това ни позволява да ставаме все по-добри и да развиваме нашата Hack общност!
Във втория епизод се потапяме в една от най-наболелите теми на нашето време – образованието, и по-конкретно какво се случва там, как новите тенденции и технологии променят начина, по който учим и преподаваме.
Гост в този епизод е Ангел Георгиев – образователен иноватор с над 18 години опит в технологиите и обучението, основател на Синдео – Приложна академия за образование. Ангел е ключова фигура в изграждането на SoftUni и има дългогодишен опит в преподаването по софтуерно инженерство и информационни технологии. Той е преподавател и в Uwekind International School, както и активен член на Коалицията за медийна грамотност.
Темата е остра и навременна – липсата на учители, особено в сферата на точните и природни науки, е системен проблем в България. Официалните данни сочат, че в момента в България има 65 000 учители, заети в общообразователните училища. С професионалните и частните училища, числото става около 80 000. Което е повече от заетите в IT индустрията.
В същото време има около 1000 непопълнени позиции за учители, като най-голям дефицит се наблюдава именно в тези предмети. В някои малки населени места дори няма кандидати за обявените позиции.
Ангел подчертава, че проблемът не е в липсата на желаещи да се занимават с образование, а в липсата на възможности за развитие и реализация. Например, много завършващи студенти по филология не виждат бъдеще в педагогиката, въпреки че имат необходимото образование.
От друга страна, точните науки предлагат много възможности за реализация извън образованието, като в тези области е необходима допълнителна квалификация, за да станеш учител.
Ангел споделя, че за да влезеш в училищната система, е необходимо да имаш педагогическа правоспособност – или чрез университетска степен по педагогика, или чрез следдипломна квалификация.
Това може да изглежда като ограничаващ фактор, но организацията Синдео се стреми да направи процеса по-достъпен чрез своите онлайн обучения, насочени както към бъдещи учители, така и към настоящи педагози, които трябва да поддържат квалификацията си.
Всеки един човек, който има желание да преподава в училище, може да влече в училище. Не от днес за утре, трябва му някакво време и подготовка, но може да се случи това нещо.
Едно от най-успешните им обучения е "Въведение в приложното преподаване", което помага на кандидат-учители да придобият необходимите знания и умения, както и контакти с училища, търсещи нови преподаватели.
Всички обучения са онлайн, за да бъдат достъпни за хора от цяла България, дори за тези в български неделни училища в чужбина.
Накратко, за да станеш учител ти е нужно:
Правоспособност;
Знания и Умения;
Контакти на училища.
Нещо, което малко хора знаят, е че законът в България позволява да започнеш да преподаваш в училище или ако имаш педагогика, или ако си записал педагогика, т.е. може да не си завършил все още.
Ако човекът все още учи, получава 80% от заплатата си и това е регулирано.
Има още нещо, което е позволено - т.нар. хонорувани преподаватели, които нямат никакъв ценз, но имат основен учител, който ги “наглежда”.
Ангел вярва, че промяната в образованието ще дойде не толкова от държавата, колкото от нуждите на бизнеса и браншовите организации. Той посочва, че образователната система трябва да се отвори към частните инициативи, за да се развива по-динамично и да привлича повече хора към преподавателската професия.
По този начин може да се развие целият интерес, а всички тези организации дават видимост на това, че много хора могат да влязат в образованието, което е ценно.
Една от причините учителите да се записват на обученията на Синдео е именно за да са по-адекватни и близки до учениците си, а не защото се страхуват за работните си места.
Сайтът на организацията е https://sindeo.org/.
Всичките им обучения преминават с отговор на въпроса “Защо?” - защо да научат това, защо да го приложат.
Аз вярвам, че чако отговорим на въпроса “Защо?”, хората ще имат повече вътрешна мотивация да научат нещо.
Ангел вижда как се развива естественият интерес на децата. Той винаги започва с отговора на въпроса Защо. Това е и философията на академията.
Най-важното е да слушам децата и да виждам какво е тяхното настроение в даден момент. Когато се чуят думите на децата, ти стигаш по-близо до тях. И в следващия момент, когато им кажеш “Хайде да направим тези стъпки”, те ще са готови да тръгнат след теб.
Ангел споделя страхотен пример в края на епизода, който си струва да чуете :)
Като финал, даваме думата на всички вас:
Как бихте решили проблема с липсата на учители?
Споделете мнението си в коментарите, а ние ще го използваме в бъдещи епизоди, и дори бихме организирали обсъждане на коментарите. Темата е важна не само за нас, а за всички идващи поколения след нас.
🎧 Препратки към епизода:
YouTube: https://youtu.be/cbloR0P9hxU?si=b6hdJqOwrrYv-FEf
Spotify: https://open.spotify.com/episode/5npReWS9JZsqEvoJkOfaSB?si=DvjSyDbQR6qQZ5LD2MKfow
Apple Podcasts: Слушай в Apple Podcasts
Всички епизоди на ГИТИ ще откриете на нашия сайт 👉 hackbulgaria.com/podcast.